وحید تکرو
منتشر شده در

دیده بان الیزابت بلندترین نقطه در بوداپست

مجارستان

––– بازدید
0 دیدگاه
 • نویسنده
  نام
  وحید تکرو
 • تا به حال از بالای ارتفاع به شهری که مال تو نیست خیره شدی؟ هرچقدر مهم، ثروتمند، قدرتمند باشیم روزی نابود خواهیم شد و فقط مهربانی و خاطراتمان باقی می ماند. پس چرا به جای اینکه قذافی باشیم، نلسون ماندلا نباشیم؟ 99٪ از مردم برای جهان خطرناک هستند، چیزهای زیادی در همه جای دنیا درحال اتفاق هستند، ماهی ها، برای مثال با هم میجنگند، و همیشه ماهی های بزرگ پیروز می شوند، اما انسان ها همه شبیه هم هستند، و پول به آنها قدرت میبخشد، و می توانند با آن همه چیز را نابود کنند. درست همانطور که اسلحه را اختراع کردند. جهان توسط خودمان در حال ویرانی است.

  دیده بان الیزابت، بوداپست، مجارستان

  دیده بان الیزابت نمایی به سمت بوداپست، مجارستان

  دیده بان الیزابت: در غرب بوداپست تپه های بلندی پیداست که به آن ها "تپه های بودا" یا Buda Hills می گن، چون در قسمت بودا قرار گرفته است. بلند ترین تپه در 527 متری به نام János-hegy قرار دارد، که هم با ماشین، هم پیاده و هم با تله‌سی‌یژ قابل دسترسی است. (که من به همراه ویکتوریا، زولتان و لسزلو) تصمیم گرفتیم با ماشین بریم، بقیهشو پیاده بریم، و از تله‌سی‌یژ بریم پایین و دوباره بیایم بالا (فقط بخاطر اینکه من تله‌سی‌یژ بوداپست رو تجربه کنم).

  بالای اون تپه که اسمش هم János-hegy هست، یه برج دیده بان خیلی زیبا و تاریخی به نام "دیده بان الیزابت" وجود داره. این برج در سال 1911 توسط معمار مجارستانی فریکش شولاک (Frigyes Schulek) ساخته شده. این معمار داستان طولانی داره که متاسفانه نمیتونم در این پست درموردش بنویسم (لطفاً در ویکی پدیا مطالعه شود - برای علاقمندان) این برج به نام ملکه الیزابت، همسر امپراتور فرانتس یوزف اول نامگذاری شد.

  فرانتس یوزف یکم (زادهٔ ۱۸ اوت ۱۸۳۰- مرگ ۲۱ نوامبر ۱۹۱۶) امپراتور اتریش، پادشاه بوهم، مجارستان، کرواسی، گالیسی و لودومریا و همچنین گراندوک کراکوف از ۱۸۴۸ تا زمان مرگش بود. لطفاً حتماً در مورد فرانتس مطالعه کنید، و از پیمان صلح پراگ تا امپراتوری اتریش-مجار مطلع شوید.

  این برج در ابتدا این شکلی نبود، یک پلتفرم چوبی کوتاه بود که بعداً تخریب شد، و بعد با ایده ی فردریک گلوک، با به کار بردن سنگ برج را مرتفع کردند، که برای این پروژه سرمایه گذارانی هم جمع آوری کرد.

  در حقیقت ساخت ساز این پروژه در سال 1908 شروع شد، و بعد از ملکه الیزابت به نام او نامگذاری شد، چراکه او از این کوه در سال 1882 بازدید کرده بود.

  از بالای این دیده بان که نگاه میکردم فکر میکنم بلندترین نقطه در بوداپست باشه، چون که از اونجا کل شهر و کوه های اطراف رو زیر پا حس می کردم.

  نمایی از دیده بان الیزابت از پایین

  تگ ها

  aroundtheworld

  baratok

  blogger

  book

  books

  budapest

  elizabethlookout

  europe

  european

  hungarian

  hungary

  instatravel

  lifewelltimed

  love

  magyar

  magyarorszag

  persian

  szerelem

  travelgram

  travelingram

  utazo

  vahidtakro

  0 دیدگاه

  بارگذاری دیدگاه ها