وحید تکرو
منتشر شده در

پارسه: ایران بر پایۀ پندار نیک، گفتار نیک، کردار نیک

ایران

––– بازدید
0 دیدگاه
 • نویسنده
  نام
  وحید تکرو
 • تفکر در تخت جمشید (پارسه/پرسپولیس): پایتخت باشکوه پادشاهی ایران در زمان امپراتوری هخامنشیان

  اهورا مزدا نام آفریدگار نِکویی‌ها و دادار و پروردگارِ همهٔ هستی در مَزدَیَسنا است. اهورامزدا آفریننده جهان است. مزدیسنان اهورا مزدا را می‌پرستند. اهورامزدا خالق و داور همهٔ چیزهای مادی و معنوی و نیز آفریننده روشنی و تاریکی و برقرارکننده نظم هستی (اشا) است. او با اندیشیدن همه چیز را هستی بخشیده‌است، پس در واقع او از عدم می‌آفریند و با خود تنهاست. برای اهورا مزدا در هرمزد یشت (نخستین یشت موجود در کتاب اوستا - بعداً در موردش مطالعه کنید) در حدود شصت صفت نیک آورده شده و تقریباً همهٔ چیزهای خوب به وی منتسب شده‌است. معنای کلمه اهورا "قدرتمند" یا "ارباب" است و مزدا "خرد" است. اهورا مزدا که خدای دین زرتشت است دین قدیم ایرانی و مورد پرستش پادشاهان هخامنشی (کوروش، ...) و ایرانیان بوده است، تا اینکه مسلمانان به ایران حمله کردند و اقلیت های کوچک جای آن را گرفتند. بنابراین، ایرانیان (پارسی ها) قبل از اشغال ایران توسط اعراب و ترویج اسلام، دین اهورا مزدا، زرتشت را پرستش کردند. ایرانیان پیش از آن هرگز مسلمان نبودند و حتی تاریخ اسلام از قرن هفتم میلادی آغاز شده است. یعنی حدود 1300-1900 سال پس از تاریخ ایران و زرتشتیان. یعنی زمانی که ایرانیان اهورا مزدا را پرستش میکردند دینی به نام اسلام وجود نداشت.

  مکان عکس: پارسه (تخت جمشید)، فارس، ایران

  نمایش در اینستاگرم

  در آن زمان باور ایرانیان بر جمله ای از زرتشت بود: "راه در جهان یکیست، و آن راه راستی است".

  اما نماد این دین چیست؟ نمادی که بر روی دیوارهای تخت جمشید یافت می شود که همچنین نماد شاهنشاهی هخامنشی است؟

  "فروهر" یکی از نمادهای شناخته شده ایران است. این نماد زرتشتیگری، دین اصلی پیش از اسلام و ملی گرایی ایران است. فروهر به رایجترین نماد میان ایرانیان اصیل تبدیل گردیده، و همچنین نه تنها یک نماد مذهبی است، به یک نماد ملی سکولار تبدیل گردیده. این نماد با سه عنوان که پایه و اساس دین زرتشت است شناخته می شود: پندار نیک، گفتار نیک، کردار نیک.

  "فروهر" را به خوبی در عکس من میبینید، فروهری که با تمام وجود می پرستمش، و سعی می کنم راهش را که به راستی می رود ادامه دهم.

  آیا می دانستید؟ مزدا (کمپانی ماشین) نامش را از "اهورا مزدا" گرفته. جوجیرو ماتسودا بنیانگذار شرکت خودروسازی مزدا که علاقه ویژه‌ای به آئین زرتشت داشته‌است با الهام از اهورامزدا و با توجه به تشابه اسمی نام خانوادگی اش با کلمه مزدا، این نام را بر محصولات خود گذاشته است. "اهورا مزدا" که بیشتر با عنوان خدای نور شناخته می شود، با امید اینکه تصور مردم را از این کمپانی نورانی نماید بر روی نام این خودرو گذاشته شده. همچنین لوگوی این کمپانی برگرفته شده از "نماد فروهر" است.

  تگ ها

  achaemenid

  ahuramazda

  civilization

  cyrus

  cyrusthegreat

  faravahar

  instatravel

  iran

  iranian

  mazda

  persepolis

  persia

  persian

  shiraz

  travelblogger

  vahidtakro

  zoroastrianism

  0 دیدگاه

  بارگذاری دیدگاه ها