موسیقی درمانی

موسيقي درماني روشي است در جهت برخي اهداف درماني با کمک موسيقي که مي‌تواند مواردي از جمله تقويت و ساماندهي سلامت روحي و جسمي افراد را به دنبال داشته باشد. به عبارت ديگر از موسيقي درماني براي بازيافت، نگهداري و تقويت سلامت جسمي و روحي و عاطفي استفاده مي‌شود.

موسيقي اين قدرت را دارد که بيماري‌هاي مختلفي را درمان کند. پزشکان از ديرباز براي درمان برخي از بيماري‌ها از موسيقي مدد مي‌گرفته‌اند. تاريخچه موسيقي درماني حرفه اي به گزارش مجله‌ي موسيقي ملودي از روزنامه‌ي ايران، موسيقي درماني حرفه اي از قرن ??، پس از جنگ جهاني اول و دوم شروع شد، يعني زماني که موسيقي دانان جوامع به بيمارستان هاي سراسر آمريکا رفتند تا براي سربازاني که در جنگ دچار آسيب هاي رواني و جسماني فراوان شده بودند، موسيقي بنوازند. عکس العمل قابل توجه فيزيکي و احساسي بيماران به موسيقي باعث شد تا پزشکان و پرستاران بيمارستان، تقاضاي استخدام موسيقي داناني را در بيمارستان ها کنند.
موسيقي درماني، تنها شنيدن موسيقي نيست. آن گونه که در منابع مختلف راجع به موسيقي درماني ديده مي شود، افراد با نواختن موسيقي و حتي آواز خواندن قادرند به همان نتايج شنيدن موسيقي دست پيدا کنند.
به زودي اين موضوع که موسيقي دانان به آموزش هاي اوليه جهت اهداف اين کار احتياج دارند، مشهود شد. اولين بار در دنيا، رشته «موسيقي درماني» در دانشگاه ميشيگان آمريکا در سال ???? شکل گرفت.
به گفته دانشمندان: «نغمه هاي موسيقي برحسب ترکيب فاصله ها و ريتم، داراي ارتعاشات خاصي هستند که با تحريک ارتعاشات سلول هاي عصبي، احساس و انگيزه اي را تقويت، تضعيف و يا منتقل مي سازند.
اگرچه فوايد درمان با موسيقي از دوران هاي قبل مطرح بوده است، اما تا قبل از اين که در قرن اخير به عنوان يک رشته تخصصي شناخته شود، خوب معرفي نشده است،» به گفته پژوهشگران مرکز پزشکي نيويورک، شنيدن موسيقي هاي کلاسيک و حتي موسيقي جاز موجب کاهش اضطراب و افزايش تحمل درد در بيماران مي شود.

تاريخچه پيدايش موسيق درماني
تاريخچه استفاده از موسيقي به عنوان روشي براي درمان به زمان ارسطو و افلاطون باز مي‌گردد. از آن زمان به بعد رگه‌هايي از استفاده از اصوات و آهنگها براي درمان بيماريهاي مختلف بکار رفته است. اما در قرن بيستم فکر رسمي استفاده از موسيقي براي درمان مصدومين جنگ جهاني اول آغاز شد و هر چند استفاده از اين روش درماني با مشکلاتي همراه بود که با قدمهايي که برداشته شد، بتدريج اين شاخه درماني تکامل يافت و انجمنهاي متعددي تشکيل گرديد. بطوري که در سال 1944 اولين برنامه آموزش موسيقي درماني در جهان در دانشگاه ميشيگان آغاز شد.در سال 1950 انجمن موسيقي درماني آغاز به کار کرد. در سال 1971 انجمن موسيقي درماني آمريکا يا AAMT آغاز به کار کرد. در سال 1985 فدراسيون جهاني موسيقي درماني در سطح بين المللي به ثبت رسيد. انجمن موسيقي درماني ايراني با اهداف بالا بردن سطح آگاهي افراد از فرآيند موسيقي درماني و فوايد آن و بالا بردن امکانات تخصصي براي استفاده از اين شيوه درماني فعاليت خود را آغاز کرده است.
روشهاي موسيقي درماني
در موسيقي درماني دو روش اساسي وجود دارد: روش فعال و روش غير فعال ، روش غير فعال شامل شنيدن موسيقي است که بيماري با گوش دادن و شنيدن موسيقي که در حال نواخته شدن است، مورد درمان قرار مي‌گيرد. در اين روش بيشترين تأثير عملکرد در جهت برانگيختن و تأثير واکنشهاي عاطفي و ذهني است. در حالي که در روش موسيقي درماني فعال که نواختن ، خواندن و حرکات موزون اساس کار است. واکنشهاي مختلف عاطفي ، ذهني ، جسمي و حرکتي تحريک و برانگيخته مي‌شوند. برنامه‌ها و روشهاي موسيقي درماني متنوع و متناسب با نياز افراد تنظيم و تدارک ديده مي‌شود. محورهاي اصلي برنامه‌هاي موسيقي درماني شامل شنيدن موسيقي متناسب و آرام بخش و نواختن موسيقي در گروههاي منظم و يا انفرادي خواندن آوازها ، ترانه‌هاي فردي و يا گروهي مي‌باشد.
موسيقي درمانگر کيست؟
انجام و ارائه روش درماني توسط هر فردي جايز نيست. موسيقي درمانگرها افرادي متخصص هستند که در زمينه‌هاي مختلف موسيقي و شاخه‌هاي درماني ، آموزش ديده‌اند. بلکه آنهايي صلاحيت دارند که با اساس بيماريها ، درمانهاي مختلف آنها ، روانشناسي موسيقي و … آشنا هستند و شايستگي فردي و تخصصي لازم را در اين زمينه دارا هستند.
در موسيقي درماني از چه نوع موسيقي استفاده مي‌شود؟
موسيقي انواع مختلف دارد، برخي آرام و برخي تند هستند. در هر حال تأثير موسيقي‌هاي مختلف بر ذهن و سلامت انسان متفاوت است. برخي از انواع موسيقي نه تنها نقش بهبود دهنده ندارند، بلکه معمولا براي کارکردهاي مختلف مغز و روح انسان نيز مضر به شمار مي‌روند و در صورت تداوم به گوش دادن يا نواختن آنها مشکلاتي را براي فرد بوجود خواهد آورد. در فرآيند درمان با موسيقي از نواحي از موسيقي استفاده مي‌شود که القاء آرامش و نشاط ذهني را به همراه دارند و باعث تجديد قوا و بهبود کارکردهاي مغز مي‌شوند. اين دسته از موسيقي‌ها با ايجاد تأثيرات مختلف از جمله تقويت اراده و روحيه بيماران فرآيند درمان را سرعت مي‌بخشند.
چه نوع بيماريهايي با موسيقي درماني درمان مي‌شوند.
طيف وسيعي از بيماريها در طي فرآيند درمان بهبود پيدا کرده‌اند. اين بيماريها طبقات مختلف با علل مختلف را در بر مي‌گيرند. بطور کلي عمدتا بيماريهايي که به نحوي با مسائل رواني فرد در ارتباط هستند يا حالات رواني مي‌تواند نقش مؤثري در بهبود آنها داشته باشند، در پاسخ مثبت به موسيقي درماني شناخته شده هستند. همچنين بيماريهاي جسمي که منشأ رواني دارند با اين روش بهبود پيدا مي‌کنند.

[gravityform id=”1″ name=”ثبت نام آنلاین کلاسهای مجازی موسیقی درمانی” ajax=”true”]